Lekarze wykonujący zabiegi:
Lek. dent. Piotr Papiór
SPECJALISTA STOMATOLOGII ZACHOWAWCZEJ I PROTETYKILek. dent. Katarzyna Bekieszczuk
STOMATOLOGIA OGÓLNALek. dent. Diana Popławska
STOMATOLOGIA OGÓLNA, ENDODONCJA MIKROSKOPOWA, PROTETYKAStomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem i profilaktyką próchnicy — choroby bakteryjnej jamy ustnej, z którą zmaga się znacząca większość społeczeństwa. Zapobieganie rozwojowi zmian próchniczych stanowi nieodłączny element dbania o kondycję uzębienia. Dzięki bezbolesnym zabiegom z zakresu stomatologii zachowawczej Pacjenci mogą utrzymać swoje zęby w nienagannej kondycji przez wiele lat.
Rozwój próchnicy polega na stopniowym rozkładzie tkanek twardych zęba. Za ten proces odpowiedzialne są bakterie tworzące płytkę nazębną, która gromadzi się na zębach każdego człowieka. Warto zaznaczyć, iż wspomniany osad można usunąć samemu poprzez właściwą higienę jamy ustnej — szczotkowanie, nitkowanie, płukanie — natomiast usunięcie kamienia nazębnego (zmineralizowanej płytki nazębnej) wymaga interwencji stomatologa.
Pierwszy etap rozwoju zmian próchniczych przejawia się białymi plamkami na powierzchni szkliwa — oznacza to demineralizację, czyli ubytki w składnikach mineralnych. Do ich usunięcia wystarczy poprawa nawyków higienicznych i miejscowa remineralizacja lub zastosowanie impregnacji żywicą preparatem ICON — nie ma konieczności ingerencji wiertłem.
Dalsze zaniedbania prowadzą do powstania ubytków próchniczych — konieczne jest usunięcie zainfekowanych i zniszczonych fragmentów zęba oraz wypełnienie zęba . W skrajnych przypadkach dochodzi do zakażenia miazgi — bakterie próchnicze atakują miazgę i powodują jej nieodwracalny stan zapalny. W takich sytuacjach stomatologia zachowawcza wymaga wsparcia endodontycznego.
Wypełnienie zęba
Po leczeniu zachowawczym konieczna jest odbudowa ubytków poprzez zastosowanie wypełnienia kompozytowego metodą warstwową, które w największym stopniu odtworzy naturę szkliwa własnych zębów. Jego wykorzystanie zabezpiecza zęba przed dalszym rozwojem choroby i umożliwia przywrócenie funkcjonalności i estetyki uzębienia. To rozwiązanie jest stosowane przy niewielkich ubytkach — jako alternatywę w przypadku większego zniszczenia zęba stosuje się m.in. korony protetyczne lub onlaye (nakłady).
Lakierowanie zębów
Lakierowanie zębów to zabieg służący wzmocnieniu szkliwa poprzez wprowadzenie dużej dawki jonów fluoru. Dzięki bezpośredniej styczności lakieru z powierzchnią zęba dochodzi do natychmiastowej przebudowy jego struktury — staje się ona trwalsza, bardziej wytrzymała na działanie bakterii próchnicotwórczych i kwasów. W ten sposób znacząco ogranicza się ryzyko pojawienia próchnicy. Warto wspomnieć, iż ten zabieg stomatologii zachowawczej jest bezbolesny, dlatego rekomendujemy go jako element wizyty adaptacyjnej dziecka.
Lakierowanie, ze względu na zbieżność nazw, często jest mylone z lakowaniem. Faktem jest, że obydwa zabiegi służą zapobieganiu rozwojowi próchnicy, jednak zabieg lakowania polega na zabezpieczeniu bruzd i szczelin trudnych w czyszczeniu, w których mogłaby gromadzić się płytka nazębna.
Infiltracja ICON
Alternatywą w usuwaniu próchnicy początkowej — białych plamek występujących często po ściągnięciu aparatu stałego, u osób młodych, gdy zęby są nie do końca zmineralizowane, lub w przypadku fluorozy zębów jest infiltracja ICON. Specjalna żywica wnika w strukturę szkliwa i wzmacnia go od środka oraz redukuje białe plamy.
Estetyczna odbudowa zębów przednich
Dzięki zastosowaniu kompozytów z nanowypełniaczami ceramicznymi i warstwowej techniki nakładania skuteczne odbudowujemy uszkodzone zęby przednie, uzyskując efekt zbliżony do zębów własnych. W przypadku cyfrowego projektowania uśmiechu (DSD, Digital Smile Design) stosujemy technikę Injection Molding — odbudowy bezpośredniej materiałem kompozytowym, który wtryskujemy do formy umieszczonej na zębach, przygotowanej na podstawie wax-up’u.
Powyższa metoda umożliwia bezinwazyjną poprawę estetyki uśmiechu przy rozsądnym budżecie. Rekomendujemy to rozwiązanie przed założeniem licówek pełnoceramicznych — estetyczna odbudowa zębów przednich umożliwia „przetestowanie” nowego uśmiechu bez ingerencji w strukturę zęba. Uzyskany efekt jest całkowicie odwracalny.