Lekarze wykonujący zabiegi:
Lek. dent. Katarzyna Suckiel-Papiór
SPECJALISTA PERIODONTOLOGIILek. dent. Kamila Jasinowska
SPECJALISTA CHIRURGII STOMATOLOGICZNEJPeriodontologia jest działem stomatologii koncentrującym się na przyzębiu, a konkretnie — na diagnozowaniu i leczeniu chorób tkanek otaczających zęby. Działania periodontologiczne obejmują usunięcie czynnika chorobotwórczego oraz rekonstrukcję ubytków spowodowanych rozwojem choroby — między innymi poprzez regenerację dziąseł i tkanki kostnej, a także przywrócenie estetyki “czerwonej”, czyli korektę nieprawidłowości w obrębie dziąseł.
Pierwszym symptomem choroby jest podrażnienie dziąseł, które objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz krwawieniem. Zapalenie dziąseł można skutecznie wyleczyć, poddając się zabiegom higienizacyjnym np skaling w wykwalifikowanym gabinecie stomatologicznym oraz poprzez poprawę domowej higieny jamy ustnej. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenie przyzębia (paradontoza) – infekcyjnej choroby tkanek przyzębia.
Wówczas dochodzi do uszkodzenia więzadeł oraz kości utrzymujących ząb. Niezdiagnozowana i nieleczona choroba przyzębia może doprowadzić z czasem do rozchwiania zębów, zaniku dziąseł i kości a w zaawansowanej fazie do utraty zębów. Pierwsze objawy rozwoju paradontozy (czyli zaczerwienienie dziąseł, krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, nieprzyjemny posmak w ustach, kieszonki przyzębne) są często ignorowane przez pacjenta — z tego powodu warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w ramach odbywania wizyt kontrolnych.
W ramach leczenia chorób przyzębia podejmujemy następujące zabiegi:
- Pokrycie recesji,
- Skaling, piaskowanie,
- Kiretaże zamknięte i otwarte,
- Szynowanie zębów rozchwianych,
- Przywracanie strefy dziąsła związanego (wolne przeszczepy dziąsłowe),
- Pogrubienie dziąsła przed leczeniem ortodontycznym,
- Augmentacja wyrostka zębodołowego metodą przeszczepu tkanki łącznej,
- Chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej.
- Gingiwoplastyka,
- Plastyka wędzidełek,
- Plastyka bezzębnego wyrostka, guza szczęki,
- Regeneracja kości (GBR) oraz regeneracja przyzębia (GTR) z wykorzystaniem materiałów wszczepowych, m.in. Emdogain
- Przygotowanie do protezowania,
- Leczenie ropni przyzębnych.
Co to jest skaling i kiretaż?
Leczenie periodontologiczne polega na zatrzymaniu lub spowolnieniu procesu chorobowego. Przeprowadzamy je poprzez dokładne oczyszczenie kamienia poddziąsłowego i bakterii z kieszonek poddziąsłowych oraz korzenia. W tym celu wykorzystujemy skaler ultradźwiękowy oraz mikrokirety. Nieodłącznym elementem leczenia periodontologicznego jest farmakoterapia miejscowa oraz leczenie chirurgiczne.
Choroby związane z tkankami przyzębia mają charakter przewlekły, co wymaga profesjonalnej, nieraz dożywotniej opieki lekarskiej, mającej na celu podtrzymanie efektu leczenia. Naszym pacjentom oferujemy diagnostykę mikrobiologiczną PET kieszonek oraz komputerowe badanie tkanek przyzębia, dzięki któremu jesteśmy w stanie zweryfikować skuteczność prowadzonego leczenia.
Co to jest skaling?
Skaling zębów to podstawowy zabieg wykonywany w ramach leczenia periodontologicznego. Ten etap leczenia obejmuje usunięcie kamienia nazębnego zarówno spod powierzchni dziąseł, jak i nagromadzonego na powierzchni zębów. Do zabiegu wykorzystujemy bezpieczny dla szkliwa i dziąseł skaler. Skaling warto wspomóc piaskowaniem, podczas którego usuwane są pozostałe osady i niektóre przebarwienia.
Pacjenci, którzy regularnie przeprowadzają zabiegi higienizacyjne, na pewno wiedzą, co to jest skaling — w periodontologii wykonuje się go w identyczny sposób. W ramach profilaktyki chorób jamy ustnej zabieg powinien być wykonywany co najmniej dwa razy w roku — w szczególności przez osoby, które piją dużo kawy oraz palą papierosy.