Lekarze wykonujący zabiegi:
Agnieszka Witek
ASYSTENTKAHIGIENISTKA
Natalia Bartusiak
ASYSTENTKAHIGIENISTKA
Regularna i profesjonalna profilaktyka przeprowadzona przez higienistki, polegająca na skalingu, piaskowaniu osadów i polerowaniu zębów, pozwoli zachować zdrowy i piękny uśmiech na dłużej, chroniąc przed próchnicą i chorobami przyzębia. Higienizacja jamy ustnej jest bezpieczna, bezbolesna i skuteczna — zabiegi profilaktyczne znacząco obniżają ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej. To także istotny element dbania o estetykę uśmiechu — usunięcie kamienia nazębnego i osadów to podstawa do poprawy wyglądu uzębienia.
Na czym polega higienizacja zębów?
O higienę jamy ustnej należy dbać codziennie — szczotkując zęby, nitkując przestrzenie międzyzębowe oraz płukając jamę ustną dedykowanym płynem antybakteryjnym. W ten sposób zapobiega się gromadzeniu kamienia nazębnego, który odpowiada za rozwój niektórych chorób zębów i przyzębia. Ważna jest także dieta Pacjenta — im mniej węglowodanów prostych (będących pożywką dla bakterii żyjących w jamie ustnej, np. cukry) w codziennym jadłospisie, tym lepiej.
Niedokładne czyszczenie może spowodować nagromadzenie kamienia, który można usunąć tylko dzięki zabiegom profilaktycznym. Podstawowym zabiegiem higienizacji jamy ustnej jest skaling, który służy usunięciu złogów z powierzchni zęba, a także spod powierzchni dziąseł. Jego regularne wykonywanie stanowi podstawę dbania o kondycję jamy ustnej. Piaskowanie to kolejny etap, który doskonale uzupełnia skaling — jego wykonanie służy usunięciu pozostałości trudno dostępnych osadów oraz niektórych przebarwień z powierzchni zębów.
Przedostatnią fazą higienizacji jest polerowanie, czyli polishing. Dzięki niemu zęby stają się wygładzone, co spowalnia proces odkładania kamienia nazębnego. Na koniec przeprowadzana jest fluoryzacja zębów, która wzmacnia strukturę zęba i zmniejsza jego podatność na działanie szkodliwych kwasów i bakterii odpowiadających za rozwój próchnicy.
Warto dowiedzieć się z praktyki, na czym polega higienizacja zębów. Powyższe zabiegi szczególnie rekomendujemy osobom, które spożywają duże ilości cukru i produktów słodzonych, piją dużo kawy oraz herbaty. Higienizacja jamy ustnej to także istotny element stomatologii estetycznej — usunięcie kamienia i osadów z powierzchni zębów poprawia efektywność zabiegu wybielania.
Czy piaskowanie wybiela zęby?
To, czy piaskowanie wybiela zęby, jest interpretowane w różny sposób. Faktem jest, że zabieg wpływa pozytywnie na estetykę uzębienia — usunięcie osadów i niektórych przebarwień może sprawić, iż będą one wyglądać na jaśniejsze — jednak nie powoduje on rozjaśniania szkliwa. Z tego powodu w przypadku piaskowania nie można mówić o efekcie wybielenia.
Czy skaling boli?
Pacjenci pytają — “czy skaling boli?”. Odczucia podczas usuwania kamienia nazębnego są zależne od wrażliwości Pacjenta — najczęściej dyskomfort wynikający z przeprowadzanego zabiegu jest daleki od bólu. Po skalingu przez pewien czas (w większości przypadków nie dłużej niż przez dwie godziny) może utrzymywać się niewielka nadwrażliwość zębów, którą można złagodzić, stosując odpowiednie pasty i płukanki.
Ile trwa higienizacja jamy ustnej?
Przeprowadzenie higienizacji jamy ustnej wymaga maksymalnie trzydziestu minut — w tym czasie przeprowadzane są zabiegi skalingu, piaskowania, fluoryzacji i polerowania zębów. Całość jest realizowana w trakcie jednej wizyty stomatologicznej. Przed około dwie-trzy godziny po zabiegu Pacjent powinien wstrzymać się z jedzeniem i piciem (z wyjątkiem wody mineralnej).
Ile kosztuje higienizacja?
To, ile kosztuje higienizacja jamy ustnej, jest zależne od rodzaju wykonywanych zabiegów oraz nagromadzonego kamienia nazębnego. Zabiegi profilaktyczne zawsze są tańsze i mniej stresujące od leczenia zmian chorobowych. Rekomendujemy cykliczne przeprowadzanie zabiegu skalingu, piaskowania i lakierowania — najlepiej raz na pół roku.
Cennik
Higienizacja i wybielanie
Połączenie wybielania gabinetowego z nakładkowym