Lekarze wykonujący zabiegi:
Lek. dent. Przemysław Papiór
SPECJALISTA CHIRURGII STOMATOLOGICZNEJUtrata zęba w dłuższej perspektywie powoduje defekt nie tylko kosmetyczny, ale także funkcjonalny. Ubytek powoduje przemieszczanie się pozostałych zębów w kierunku luki, zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu stomatognatycznego, a w konsekwencji może prowadzić do utraty reszty uzębienia. Rekonstrukcja protetyczna wykorzystująca implanty zębowe umożliwia przywrócenie prawidłowych warunków zgryzowych i estetycznych — w stopniu zbliżonym do naturalnego.
Do zabiegów i rozwiązań wykonywanych w ramach implantologii zaliczają się:
- Ekstrakcje z augmentacją — po ekstrakcji zęba przeprowadzamy zabieg zachowania wyrostka zębodołowego za pomocą materiału kościozastępczego, PRF (fibryny bogatopłytkowej) lub mielonej zębiny, co zabezpiecza przed zanikiem kości i umożliwia wszczepienie implantu,
- Odtworzenie dziąsła — zanik kości wpływa negatywnie na dziąsła — przed implantacją konieczne jest jego odtworzenie i pogrubienie za pomocą przeszczepów z podniebienia,
Podniesienie dna zatoki szczękowej — metoda odbudowy kości wyrostka zębodołowego na wysokość. Przeprowadzamy podniesienie zatoki szczękowej zarówno metodą otwartą, jak i zamkniętą, - Ekstrakcja z implantacją — zastąpienie zęba implantem podczas jednej wizyty,
- Implanty pojedynczych zębów — odbudowa braków z wykorzystaniem implantu i korony ceramicznej
- Most, proteza na implantach — kompleksowe rozwiązanie protetyczne umożliwiające rekonstrukcję rozległych ubytków, nawet w przypadku braku wszystkich zębów — mocowane za pomocą protez na lokatorach, na belce lub np. mostów Prettau.
Jak wygląda implant zęba?
Implanty zębowe, czyli tytanowe wszczepy śródkostne, pod względem funkcjonalności pokrywają się z korzeniem. Pacjenci, którzy zastanawiają się, jak wygląda implant zęba, mogą porównać go do śruby — pod względem kształtu i koloru są one bardzo podobne. Optymalna budowa wszczepu oraz jego specjalna powierzchnia pozwalają na umieszczenie go w zębodole lub w kości i umożliwiają łatwe zrośnięcie implantu z kością.
Implant czy most?
Implant zapobiega procesowi resorpcji, czyli zaniku kości, jednak sam w sobie nie stanowi kompleksowego rozwiązania protetycznego. Na nim najczęściej mocuje się koronę protetyczną, która umożliwia odbudowę pojedynczych braków, lub most czy protezę — w przypadku, gdy Pacjent chce odbudować kilka zębów, a nawet całkowity brak w łuku.
Do mocowania mostu można wykorzystać naturalne zęby lub implanty zębowe. W sytuacji, gdy Pacjent nie chce poświęcać zdrowych zębów do wypełnienia braków zębowych, powinien rozważyć wszczepienie implantów. To rozwiązanie pozwala uniknąć ingerencji w tkankę twardą zęba.
Implant czy most — co jest lepsze? Uważamy, że leczenie implantologiczne jest najskuteczniejszą formą rekonstrukcji prawidłowych warunków zgryzowych. W zależności od warunków klinicznych i możliwości finansowych warto rozważyć połączenie implantów z mostem, co pozwoli uzupełnić braki zębowe przy zachowaniu optymalnej ceny leczenia.
Ile kosztuje implant zęba?
Implanty zębowe to rozwiązanie, które zalicza się do największych osiągnięć stomatologicznych. Swoimi zaletami przekonały do siebie tysiące pacjentów z całego świata, którzy mogą funkcjonować bez utrudnienia w postaci niewygodnego rozwiązania protetycznego. Leczenie implantologiczne jest długofalową inwestycją w swoje zdrowie i wygląd — raz wszczepiony implant może być wykorzystywany nawet do końca życia. Informacje na temat kosztu leczenia są przekazywane przez lekarza implantologa jeszcze na etapie konsultacji.
Pliki do pobrania: